Paříž

Letenky, ubytování, na kole, autem, průvodce, ceny, co navštívit

Metro v Paříži

Poslední změna , autor

Jak na metro v Paříži

Pařížské metro (zvané také Métropolitain) je nejpohodlnější, nejrychlejší a nejlevnější způsob cestování po Paříži. Samozřejmě hned za pěší chůzí a jízdou na kole. Síť podzemní dráhy v Paříži má 14 linek a jde o jeden z nejstarších systémů podzemní (a dnes už i nadzemní) dráhy na světě.

Metro bylo v Paříži vybudováno společně s Eiffelovou věží u příležitosti otevření Světové výstavy v roce 1900. První stanice metra z této doby poznáte velmi snadno - už vchody do nich jsou výrazně ovlivněny stylem Art Nouveau.

Paříž má jednu z nejhustších sítí metra na světě, a zároveň nejvytíženějších. Denně přeprací na 4,5 milionu pasažérů, ročně kolem 1,5 mld. (2009). Orientace v pařížském metru je velmi snadná - linky jsou označeny unikátním číslem a ještě barvou.

Do metra se vstupuje přes turnikety do kterých je třeba vložit lístek nebo projet kartou. Jednotlivý lístek stojí přibližně 1,85 euro a vystačí vám na jakoukoliv jednotlivou cestu.

U automatů i na přepážce informací (nachází se v každé větší stanici metra, ale málokdy umí obsluha anglicky - přesto se lze dohovořit) Lze zakoupit také tzv. "carnet", tedy výhodnou sadu 10 lístků za cenu kolem 12 euro.